Mon, June 18, 2018

The CSL

Virtual Meets

SIGN IN  
ABOUT CSL  
CONTACTS  
COACHES  
LINKS  
TEAMS  
HOME  
 
2018 League Leaders
 
Boys 8&Under 25 Free
17.51
John P Curran
BL
Girls 8&U 25 Free
18.09
Olivia G Lundy
BCS
Boys 9-10 50 Free
33.59
Matthew Char
AV
Girls 9-10 50 Free
33.45
Emma Lundy
BCS
Boys 11-12 50 Free
29.33
Vincent D Nguyen
HV
Girls 11-12 50 Free
30.56
Carly E Lahr
FG
Boys 13-14 50 Free
26.12
Michael Zhang
BCP
Girls 13-14 50 Free
28.29
Jennifer Luong
SRD
Boys 15-18 50 Free
25.19
Justin Lee
AV
Girls 15-18 50 Free
27.9
Jordan M Wenner
AV
Boys 8&Under 25 Back
21.81
Kyle A Gadsby
AV
Girls 8&Under 25 Back
22.88
Leah C Lahr
FG
Boys 9-10 50 Back
41.17
Kyle Li
AF
Girls 9-10 50 Back
36.34
Emma Lundy
BCS
Boys 11-12 50 Back
33.24
Zachary Berner
FM
Girls 11-12 50 Back
35.21
Alyson G Lahr
FG
Boys 13-14 50 Back
29.69
Emil LaSida
C
Girls 13-14 50 Back
31.16
Jennifer Luong
SRD
Boys 15-18 50 Back
29.35
Kyle McCleskey
FF
Girls 15-18 50 Back
31.22
Dana Korotovskikh
AV
Boys 8&Under 25 Breast
24.94
Tucker J Copeland
FG
Girls 8&Under 25 Breast
24.97
Leah C Lahr
FG
Boys 9-10 50 Breast
43.65
Tyler Rounds
BL
Girls 9-10 50 Breast
45.66
Payton E Masten
CAS
Boys 11-12 50 Breast
34.46
Vincent D Nguyen
HV
Girls 11-12 50 Breast
40.24
Zoe Rand
AV
Boys 13-14 50 Breast
31.22
Michael Zhang
BCP
Girls 13-14 50 Breast
38.44
Ashley D Kirby
FF
Boys 15-18 50 Breast
31.97
Zachary A Rosenthal
AKC
Girls 15-18 50 Breast
35.38
Jordan M Wenner
AV
Boys 8&Under 25 Fly
19.47
John P Curran
BL
Girls 8&Under 25 Fly
21.62
Olivia G Lundy
BCS
Boys 9-10 25 Fly
16.85
Jordan Koller
FF
Girls 9-10 25 Fly
18.15
Chloe g Workman
CNC
Boys 11-12 50 Fly
32.14
JT Schmid
BCP
Girls 11-12 50 Fly
31.62
Carly E Lahr
FG
Boys 13-14 50 Fly
28.8
Michael Zhang
BCP
Girls 13-14 50 Fly
31.73
Mackenzie L Gupton
AV
Boys 15-18 50 Fly
27.4
Justin Lee
AV
Girls 15-18 50 Fly
30.1
Jordan M Wenner
AV
Boys 8&Under 100 IM
1:52.72
Alex Guevara
C
Girls 8&Under 100 IM
1:51.28
Madison Schang
C
Boys 9-10 100 IM
1:36.87
Alex N Pahlevanpour
CAS
Girls 9-10 100 IM
1:38.98
Caroline R Kilty
BL
Boys 11-12 100 IM
1:14.46
Vincent D Nguyen
HV
Girls 11-12 100 IM
1:16.44
Carly E Lahr
FG
Boys 13-14 100 IM
1:05.60
McGrath P Marsh
AKC
Girls 13-14 100 IM
1:15.29
Aleigha C Scherber
BCP
Boys 15-18 100 IM
1:02.53
Zachary A Rosenthal
AKC
Girls 15-18 100 IM
1:13.92
Sally Burkley
SR
Boys Mixed 200 Free Relay
1:58.01
Eric Nguyen
Charlie M Barker
Matthew Char
Justin Lee
AV
Girls Mixed 200 Free Relay
2:05.45
Emma He
Kacey Hu
Taylor Swope
Abigail K Zindler
FF
Boys 8&Under 100 Medley Relay
1:38.85
Adam C Lash
Wesley L Inscoe
Edward A Shrieves
Samuel A Hadi
BCS
Girls 8&Under 100 Medley Relay
1:39.50
Olivia G Lundy
Karina A Bird
Rachel S Steinhelper
Alexandra G Bird
BCS
Boys 9-10 100 Medley Relay
1:19.20
Druv A Pabba
Kyle Li
Jason K Xin
Nolan K Dinh
AF
Girls 9-10 100 Medley Relay
1:16.47
Emma Lundy
Haley R Inscoe
Michelle Y Yoon
Abby A Garrett
BCS
Boys 11-12 200 Medley Relay
2:17.59
JT Schmid
Stephen D Dalil
Christopher Goggins
Joshua R Donovan
BCP
Girls 11-12 200 Medley Relay
2:30.12
Sydney J Pattie
Ella G Rieben
Zoe Rand
Ava E Jacobsen
AV
Boys 13-14 200 Medley Relay
2:12.91
Garrett C Bennion
Eric Nguyen
Austin Hunt
Torben Hart
AV
Girls 13-14 200 Medley Relay
2:14.26
Aleigha C Scherber
Anneliese F Jones
Rachel A Jones
Lilly M Cleal
BCP
Boys 15-18 200 Medley Relay
1:57.68
Joel E Harman
Bryce Z Johnson
Nicholas Longo
Phillip Beima
BCS
Girls 15-18 200 Medley Relay
2:07.82
Dana Korotovskikh
Jordan M Wenner
Elise Q Nguyen
Natalie R Smithers
AV
 
 
Virtual Meets
You have selected to predict a meet for a year that has not had any meets run yet. In this case the system will use prior year's swims which is not an accurate prediction for meets between these teams. After the first meets are run for this season the predictions will then be based on the current data.
A meet was run with the following criteria:
Data Year:
2017
Number of places:
6 per event
Maximum events:
3 individual events per swimmer, 2 relay events per swimmer
Meet data used:
Standard meets
Which times used:
Best times posted from selected season (all meets)
Times/Event:
Maximum of 3 times per team/per event
Event Scoring:
Individual:
5,3,1
Relay:
7
Scoring turned on for:   Free   Back   Breast   Fly   Relays  
Pool type:
In Meters (times converted from yards will be used)
Selected Teams:
226.0
  Fort Myer
218.0
  Arlington KOC

 
Boys Free 25M 8&U
1.
5.0
19.27
AKC
James M Miller
2.
3.0
21.69
FM
Patrick Jiminez
3.
1.0
22.40
FM
Xavier Beauvais
4.
 
23.31
FM
Jacob Oh
5.
 
23.62
AKC
Nicholas J Snow
6.
 
23.86
AKC
Samuel R Varona
 
Boys Free 50M 9-10
1.
5.0
33.50
FM
Cyrus Beauvais
2.
3.0
36.06
AKC
Drew R Morgan
3.
1.0
36.97
FM
Jonathan Malatesta
4.
 
37.03
AKC
Zachary G Black
5.
 
37.72
AKC
John Parfomak
6.
 
42.81
FM
Jack Rackauskas
 
Boys Free 50M 11-12
1.
5.0
27.12
AKC
McGrath S Marsh
2.
3.0
31.63
FM
Zachary Berner
3.
1.0
33.38
FM
John Kunkel
4.
 
33.63
FM
Jack Kunkel
5.
 
33.69
AKC
Alexander R Gil
6.
 
34.00
AKC
James S Markowicz
 
Boys Free 50M 13-14
1.
5.0
29.10
FM
Vincent DiLeonardo
2.
3.0
30.53
FM
Thanos Zervos
3.
1.0
32.88
AKC
Samuel J Hughes
4.
 
33.14
FM
Patrick Vorathiankul
5.
 
36.83
AKC
David J Herrmann
6.
 
37.05
AKC
Ford S Buckley
 
Boys Free 50M 15-18
1.
5.0
25.31
AKC
Zachary A Rosenthal
2.
3.0
25.34
FM
Kai Green
3.
1.0
25.71
FM
Jack Mowery
4.
 
26.27
FM
Jack St. Pierre
5.
 
29.49
AKC
Benjamin H Rosenthal
6.
 
29.75
AKC
Matthew J Zischkau
 
Boys Back 25M 8&U
1.
5.0
24.45
AKC
Kasper Parfomak
2.
3.0
24.81
FM
Miles Wright
3.
1.0
25.87
AKC
James M Miller
4.
 
26.59
FM
Eamon Bolton
5.
 
26.72
FM
Sean Lombardi
6.
 
27.83
AKC
Noah Gunville
 
Boys Back 50M 9-10
1.
5.0
42.98
AKC
John Parfomak
2.
3.0
44.18
FM
Jonathan Malatesta
3.
1.0
46.40
AKC
Drew R Morgan
4.
 
47.83
FM
Jack Rackauskas
5.
 
48.35
AKC
Reid Moneymaker
6.
 
54.62
FM
Tully Andress
 
Boys Back 50M 11-12
1.
5.0
33.80
FM
Tristen Lee
2.
3.0
35.78
FM
Zachary Berner
3.
1.0
38.74
AKC
Alexander R Gil
4.
 
39.64
AKC
James Hilsmier
5.
 
41.36
AKC
Dominic V Gil
6.
 
49.96
FM
Liam Dunn
 
Boys Back 50M 13-14
1.
5.0
34.38
FM
Vincent DiLeonardo
2.
3.0
35.59
FM
Thanos Zervos
3.
1.0
38.35
AKC
Joseph T Markowicz
4.
 
39.56
FM
Connor Rowland
5.
 
39.64
AKC
Cooper Donovan
6.
 
45.36
AKC
Thomas D Epp
 
Boys Back 50M 15-18
1.
5.0
29.59
FM
Jack St. Pierre
2.
3.0
29.78
FM
Kai Green
3.
1.0
31.67
FM
Jack Mowery
4.
 
32.13
AKC
Connor P Sughrue
5.
 
35.66
AKC
Lucas Moreno
6.
 
35.77
AKC
Maxwell l Wohlschlegel
 
Boys Breast 25M 8&U
1.
5.0
29.46
FM
Eamon Bolton
2.
3.0
31.53
FM
Jacob Oh
3.
1.0
31.80
AKC
Thomas F Keane
4.
 
31.81
FM
Patrick Jiminez
5.
 
33.73
AKC
Charles E Beck
6.
 
36.90
AKC
Nicholas J Snow
 
Boys Breast 50M 9-10
1.
5.0
40.66
FM
Cyrus Beauvais
2.
3.0
47.72
AKC
Zachary G Black
3.
1.0
53.49
AKC
Grant C Buckley
4.
 
56.01
AKC
Nicholas Cecil
5.
 
56.10
FM
Tully Andress
6.
 
58.01
FM
Beau Henning
 
Boys Breast 50M 11-12
1.
5.0
33.62
AKC
McGrath S Marsh
2.
3.0
39.72
FM
Tristen Lee
3.
1.0
44.34
AKC
David J Herrmann
4.
 
44.66
FM
Jack Kunkel
5.
 
44.78
AKC
James R Pilot
6.
 
50.03
FM
Oliver Andress
 
Boys Breast 50M 13-14
1.
5.0
40.84
FM
Patrick Vorathiankul
2.
3.0
43.19
AKC
Joseph T Markowicz
3.
1.0
43.46
FM
Thanos Zervos
4.
 
43.94
AKC
Samuel J Hughes
5.
 
45.00
FM
Connor Rowland
6.
 
45.01
AKC
Cooper Donovan
 
Boys Breast 50M 15-18
1.
5.0
31.49
AKC
Zachary A Rosenthal
2.
3.0
32.03
FM
Kai Green
3.
1.0
35.42
AKC
Connor P Sughrue
4.
 
36.15
FM
Michael DiLeonardo
5.
 
36.17
AKC
Benjamin H Rosenthal
6.
 
39.44
FM
Tariq Gardner
 
Boys Fly 25M 8&U
1.
5.0
27.71
AKC
Kasper Parfomak
2.
3.0
28.69
AKC
James M Miller
3.
1.0
29.29
FM
Patrick Jiminez
4.
 
31.32
AKC
Thomas F Keane
5.
 
32.34
FM
Jacob Oh
6.
 
38.90
FM
Richard Kunkel
 
Boys Fly 25M 9-10
1.
5.0
16.82
FM
Cyrus Beauvais
2.
3.0
18.97
AKC
Zachary G Black
3.
1.0
19.31
AKC
Drew R Morgan
4.
 
19.40
FM
Jonathan Malatesta
5.
 
19.81
AKC
John Parfomak
6.
 
22.41
FM
Beau Henning
 
Boys Fly 50M 11-12
1.
5.0
30.23
AKC
McGrath S Marsh
2.
3.0
34.19
FM
Tristen Lee
3.
1.0
37.12
FM
Zachary Berner
4.
 
37.87
AKC
James S Markowicz
5.
 
42.83
AKC
Dominic V Gil
6.
 
46.35
FM
Oliver Andress
 
Boys Fly 50M 13-14
1.
5.0
32.76
FM
Vincent DiLeonardo
2.
3.0
35.71
AKC
Joseph T Markowicz
3.
1.0
37.06
FM
Patrick Vorathiankul
4.
 
40.53
AKC
Cooper Donovan
5.
 
41.91
FM
Luke Chalfont
6.
 
45.01
AKC
Jasper N Misch
 
Boys Fly 50M 15-18
1.
5.0
27.70
AKC
Zachary A Rosenthal
2.
3.0
28.54
FM
Jack Mowery
3.
1.0
28.92
AKC
Connor P Sughrue
4.
 
30.80
FM
Jack St. Pierre
5.
 
31.49
FM
Tariq Gardner
6.
 
32.75
AKC
Matthew J Zischkau
 
Boys Free 200M Relay 18&U
1.
7.0
1:58.40
FM
Cyrus Beauvais
Tristen Lee
Vincent DiLeonardo
Kai Green
2.
 
2:01.40
AKC
McGrath S Marsh
Drew R Morgan
Cooper Donovan
Zachary A Rosenthal
 
Boys Medley 100M Relay 8&U
1.
7.0
1:51.03
AKC
Kasper Parfomak
Thomas F Keane
James M Miller
Noah Gunville
2.
 
1:51.40
FM
Miles Wright
Jacob Oh
Patrick Jiminez
Xavier Beauvais
 
Boys Medley 100M Relay 9-10
1.
7.0
1:20.11
AKC
Drew R Morgan
Zachary G Black
John Parfomak
Alexander J Bartl
2.
 
1:22.58
FM
Jonathan Malatesta
Tully Andress
Beau Henning
Cyrus Beauvais
 
Boys Medley 200M Relay 11-12
1.
7.0
2:27.65
FM
Zachary Berner
Oliver Andress
Tristen Lee
Jack Kunkel
2.
 
2:28.18
AKC
Alexander R Gil
McGrath S Marsh
James S Markowicz
Jasper N Misch
 
Boys Medley 200M Relay 13-14
1.
7.0
2:23.27
FM
Thanos Zervos
Patrick Vorathiankul
Connor Rowland
Vincent DiLeonardo
 
Boys Medley 200M Relay 15-18
1.
7.0
2:01.12
FM
Kai Green
Michael DiLeonardo
Jack Mowery
Tariq Gardner
2.
 
2:03.94
AKC
Lucas Moreno
Benjamin H Rosenthal
Connor P Sughrue
Zachary A Rosenthal
 
Girls Free 25M 8&U
1.
5.0
17.57
FM
Lila Sherman
2.
3.0
19.66
FM
Melody Jones
3.
1.0
20.04
AKC
Arriam Gebre
4.
 
20.25
FM
Ashlyn Rickert
5.
 
21.29
AKC
Lillian G Thornblad
6.
 
21.87
AKC
Elizabeth L Pilot
 
Girls Free 50M 9-10
1.
5.0
36.79
AKC
Azmera Gebre
2.
3.0
36.92
AKC
Leila Bodner
3.
1.0
37.96
FM
Sophia Kenny
4.
 
38.67
FM
Nicola Muldowney
5.
 
39.65
AKC
Mary Frances Hecmanczuk
6.
 
40.28
FM
Lucia Kenny
 
Girls Free 50M 11-12
1.
5.0
28.91
FM
Claire Mowery
2.
3.0
33.02
AKC
Sofia Parfomak
3.
1.0
33.28
FM
Kaitlin St. Pierre
4.
 
34.70
AKC
Evelyn Cochran
5.
 
34.74
FM
Riley England
6.
 
35.26
AKC
Claudia Moneymaker
 
Girls Free 50M 13-14
1.
5.0
30.14
AKC
Heidi Hilsmier
2.
3.0
30.84
FM
Charleston Couture
3.
1.0
31.53
AKC
Ashley R Deabler
4.
 
31.76
FM
Stephanie Spranger
5.
 
32.35
FM
Anais Beauvais
6.
 
33.60
AKC
Jane Miller
 
Girls Free 50M 15-18
1.
5.0
30.11
AKC
Lily Miller
2.
3.0
31.15
AKC
Io K Kovach
3.
1.0
31.21
AKC
Elizabeth Grace Dufrane
4.
 
32.76
FM
Erin Loftus
5.
 
33.68
FM
Eden Prevost
6.
 
34.30
FM
Eleni Zervos
 
Girls Back 25M 8&U
1.
5.0
20.62
FM
Lila Sherman
2.
3.0
24.57
FM
Melody Jones
3.
1.0
25.28
FM
Claire Hystad
4.
 
26.12
AKC
Lillian G Thornblad
5.
 
26.75
AKC
McKenna M Fredricks
6.
 
27.79
AKC
Elizabeth L Pilot
 
Girls Back 50M 9-10
1.
5.0
38.14
FM
Nora Sherman
2.
3.0
44.08
AKC
Azmera Gebre
3.
1.0
44.12
AKC
Leila Bodner
4.
 
46.68
AKC
Mary Frances Hecmanczuk
5.
 
46.96
FM
Nicola Muldowney
6.
 
49.45
FM
Hadley DeWitt
 
Girls Back 50M 11-12
1.
5.0
33.09
FM
Claire Mowery
2.
3.0
35.89
AKC
Margaret F Sughrue
3.
1.0
38.75
AKC
Sofia Parfomak
4.
 
40.92
AKC
Evelyn Cochran
5.
 
41.15
FM
Kaitlin St. Pierre
6.
 
42.09
FM
Bridget Chinn
 
Girls Back 50M 13-14
1.
5.0
36.36
AKC
Jane Miller
2.
3.0
36.54
AKC
Ashley R Deabler
3.
1.0
37.19
AKC
Caitlin E Sughrue
4.
 
37.27
FM
Stephanie Spranger
5.
 
39.87
FM
Tatum Prevost
6.
 
40.88
FM
Ella Jabo
 
Girls Back 50M 15-18
1.
5.0
35.03
AKC
Io K Kovach
2.
3.0
36.14
AKC
Elizabeth Grace Dufrane
3.
1.0
36.77
AKC
Kendra R Metcalfe
4.
 
37.72
FM
Eleni Zervos
5.
 
42.25
FM
Erin Loftus
6.
 
43.40
FM
Claire Jackson
 
Girls Breast 25M 8&U
1.
5.0
26.08
AKC
Arriam Gebre
2.
3.0
26.83
FM
Melody Jones
3.
1.0
29.65
FM
Claire Hystad
4.
 
30.52
AKC
McKenna M Fredricks
5.
 
30.72
AKC
Nadya Cecil
6.
 
31.32
FM
Ashlyn Rickert
 
Girls Breast 50M 9-10
1.
5.0
44.11
FM
Nora Sherman
2.
3.0
48.64
AKC
Azmera Gebre
3.
1.0
51.34
FM
Nicola Muldowney
4.
 
55.42
AKC
Hope e Dickson
5.
 
56.91
AKC
Clara Miller
6.
 
58.09
FM
Lucia Kenny
 
Girls Breast 50M 11-12
1.
5.0
45.40
AKC
Margaret F Sughrue
2.
3.0
45.81
FM
June Gardner
3.
1.0
47.39
AKC
Adelaide Martin
4.
 
47.78
FM
Elizabeth McDonough
5.
 
48.49
AKC
Suzanna R Zischkau
6.
 
50.98
FM
Bridget Chinn
 
Girls Breast 50M 13-14
1.
5.0
36.72
FM
Anais Beauvais
2.
3.0
37.31
FM
Charleston Couture
3.
1.0
40.98
AKC
Heidi Hilsmier
4.
 
42.68
AKC
Caitlin E Sughrue
5.
 
43.19
FM
Stephanie Spranger
6.
 
43.34
AKC
Lauren E Rosenthal
 
Girls Breast 50M 15-18
1.
5.0
39.92
AKC
Lily Miller
2.
3.0
40.58
AKC
Lucy Khlopin
3.
1.0
41.84
FM
Haley Couture
4.
 
42.60
FM
Amy Tramontozzi
5.
 
43.24
AKC
Camille M Pivetta
6.
 
43.38
FM
Lucy Robinson
 
Girls Fly 25M 8&U
1.
5.0
19.71
FM
Lila Sherman
2.
3.0
24.07
AKC
Arriam Gebre
3.
1.0
28.19
FM
Ashlyn Rickert
4.
 
28.63
FM
Gabriella Moore
5.
 
29.04
AKC
Julia K Pedone
6.
 
30.54
AKC
Lillian G Thornblad
 
Girls Fly 25M 9-10
1.
5.0
17.26
FM
Nora Sherman
2.
3.0
18.49
AKC
Leila Bodner
3.
1.0
20.28
AKC
Clara Miller
4.
 
20.55
AKC
Jane L Markowicz
5.
 
20.81
FM
Willa McCarthy
6.
 
21.39
FM
Clara McCarthy
 
Girls Fly 50M 11-12
1.
5.0
32.87
FM
Claire Mowery
2.
3.0
37.07
AKC
Sofia Parfomak
3.
1.0
37.72
AKC
Margaret F Sughrue
4.
 
38.31
AKC
Katie E Brown
5.
 
39.02
FM
Riley England
6.
 
39.46
FM
Kaitlin St. Pierre
 
Girls Fly 50M 13-14
1.
5.0
33.77
AKC
Heidi Hilsmier
2.
3.0
34.06
AKC
Ashley R Deabler
3.
1.0
34.21
FM
Anais Beauvais
4.
 
35.10
FM
Charleston Couture
5.
 
35.25
AKC
Caitlin E Sughrue
6.
 
40.08
FM
Tatum Prevost
 
Girls Fly 50M 15-18
1.
5.0
33.73
AKC
Lily Miller
2.
3.0
34.24
AKC
Eva G Smith-Perry
3.
1.0
34.46
AKC
Io K Kovach
4.
 
38.36
FM
Eleni Zervos
5.
 
40.80
FM
Haley Couture
6.
 
41.09
FM
Amy Tramontozzi
 
Girls Free 200M Relay 18&U
1.
7.0
2:08.01
AKC
Heidi Hilsmier
Azmera Gebre
Sofia Parfomak
Lily Miller
2.
 
2:08.38
FM
Charleston Couture
Nora Sherman
Erin Loftus
Claire Mowery
 
Girls Medley 100M Relay 8&U
1.
7.0
1:38.31
FM
Claire Hystad
Melody Jones
Ashlyn Rickert
Lila Sherman
2.
 
1:44.20
AKC
Lillian G Thornblad
McKenna M Fredricks
Arriam Gebre
Elizabeth L Pilot
 
Girls Medley 100M Relay 9-10
1.
7.0
1:18.93
FM
Nora Sherman
Nicola Muldowney
Willa McCarthy
Sophia Kenny
2.
 
1:18.99
AKC
Mary Frances Hecmanczuk
Leila Bodner
Clara Miller
Azmera Gebre
 
Girls Medley 200M Relay 11-12
1.
7.0
2:32.23
FM
Grayson DeWitt
June Gardner
Claire Mowery
Kaitlin St. Pierre
2.
 
2:37.19
AKC
Margaret F Sughrue
Adelaide Martin
Sofia Parfomak
Claudia Moneymaker
 
Girls Medley 200M Relay 13-14
1.
7.0
2:22.96
AKC
Jane Miller
Caitlin E Sughrue
Ashley R Deabler
Heidi Hilsmier
 
Girls Medley 200M Relay 15-18
1.
7.0
2:19.61
AKC
Io K Kovach
Lucy Khlopin
Camille M Pivetta
Lily Miller
2.
 
2:36.10
FM
Claire Jackson
Haley Couture
Eleni Zervos
Erin Loftus