Chase Club Sharks Hy-Tek's MEET MANAGER 10:38 PM 7/1/2009 Page 1
CC@BCS - 7/1/2009
 
Results - B-meet standard session
Event 1 Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 Hayes, Jared 8 BCS 23.28
2 Beima, Phillip 8 BCS 26.09
3 Benton, Ryan 7 BCS 28.34
4 Eisert, Eddie 7 BCS 28.49
5 Cleary, Patrick 7 BCS 31.05
6 McLain, Nekahn 7 CC 33.73
7 Penrose, Ian 8 CC 36.37
8 Prasad, Nihaal 8 BCS 42.85
Event 1A Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 Beima, Pierce 6 BCS 30.03
2 Kim, Dominic 5 CC 30.46
3 Morris, Zachary 6 BCS 31.59
4 Shackelford, Brian 5 BCS 34.75
5 Moser, Stephen 5 CC 34.87
6 Lentz, Aiden 6 BCS 35.63
7 Steinbicker, Joel 6 BCS 39.00
8 Plante, Adam 6 BCS 45.30
9 Dyer, Doak 6 CC 47.35
10 Savell, Matthew 6 BCS 49.38
Event 2 Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 Moser, Julia M 8 CC 20.98
2 Soyster-Heinz, Sloan A 8 CC 21.38
3 Benton, Sara 8 BCS 21.69
4 Herzog, Hannah 8 CC 22.45
5 Steinbicker, Nadia 8 BCS 22.64
6 Wippich, Kimberly A 8 CC 22.78
7 Herzog, Courtney 8 CC 22.81
8 Edwards, Bella 7 BCS 23.78
9 Pak, Rachel 8 BCS 23.90
10 Utech, Serena 8 BCS 23.93
11 Khurshid, Inayah 8 BCS 24.36
12 Richter, Anna 8 BCS 24.61
13 Bumiller, Jenna 8 BCS 24.99
14 Daniels, Grace 7 BCS 25.37
15 Shimp, Olivia 7 BCS 26.92
16 Geiszler, Emma 8 CC 27.58
17 Johnson, Bailey 7 BCS 28.63
18 Cottrell, Caitlin 8 BCS 30.89
19 Ostrowski, Elizabeth 7 BCS 31.50
20 Walsh, Kaley 7 BCS 39.04
21 Farias, Annie 7 BCS 39.88
22 White, Juliana 7 BCS 41.02
23 Southwick, Caitlin 7 BCS 42.16
24 Emery, Aislinn 8 BCS 43.82
25 Hayes, Kaitlin 7 BCS 44.44
26 Serote, Katie 7 BCS 45.78
Event 2A Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 Ortiz de Zarate, Julieta 6 BCS 34.44
2 Walker, Melanie 5 BCS 35.49
3 Edwards, Olivia 6 BCS 40.04
4 Bosch, Julia 5 BCS 41.45
 
--- Ashley, Claire 6 BCS DQ
Event 3 Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 McLain, Sahand 10 CC 43.04
2 Sharma, Rahul 9 BCS 43.95
3 Utech, Mark 10 BCS 44.00
4 Daniels, Josh 9 BCS 44.69
5 Strong, Tyler 9 BCS 47.78
6 Hite, Steven 10 BCS 47.97
7 Rovinsky, Max A 10 CC 52.32
8 Chung, Alex 10 BCS 52.99
9 Bosch, Stephen 10 BCS 54.15
10 Khurshid, Zayn 10 BCS 55.25
11 Luong, Nathan 9 BCS 55.57
12 Clawson, William 9 BCS 55.83
13 Schleifer, Mathew 10 BCS 58.68
14 Emery, Evan 10 BCS 58.87
15 Chesterman, Michael 9 BCS 1:12.62
16 Goggins, Sean 9 BCS 1:23.43
17 Bove, Sam 9 BCS 1:23.59
18 Caulfield, John 9 BCS 1:25.19
19 Ross, Benjamin 9 BCS 1:29.17
--- Redman, Kavanaugh 9 BCS DQ
Event 4 Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 Rosado, Evelyn 10 BCS 43.28
2 Kim, Carolyn 9 CC 43.38
3 Duperrouzel, Kayla 10 BCS 46.37
4 Ostrowski, Teresa 10 BCS 47.01
5 Wippich, Jessica L 10 CC 47.98
6 Boland, Emily 9 BCS 48.70
7 Caulfield, Kathleen 10 BCS 49.15
8 VanDam, Hannah 9 BCS 50.19
9 Ortiz de Zarate, Valentina 10 BCS 50.59
10 Penrose, Nicole J 9 CC 51.34
11 Kulow, Sierra 9 BCS 51.78
12 Southwick, Cambria 10 BCS 52.52
13 Fanady, Rachel 9 CC 52.57
14 Min, Isabel 10 BCS 53.64
15 Plante, Chandler 9 BCS 53.65
16 Rodriguez, Ali 9 BCS 55.55
17 Eisert, Kate 10 BCS 55.75
18 Adams, Victoria 9 BCS 56.74
19 Sardo, Gaby 9 BCS 57.87
20 Farias, Caroline 9 BCS 58.57
21 Shimp, Emma 9 BCS 59.80
Event 5 Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 Boland, JP 11 BCS 34.77
2 Hite, Nicholas 12 BCS 38.53
3 Richter, Sam 12 BCS 38.72
4 Morris, Ryan 12 BCS 40.40
5 Utech, Nicholas 12 BCS 40.89
6 Sardo, Ric 12 BCS 42.91
7 Cuccias, Mitchell 11 BCS 45.91
8 Richmond, Myckel 12 BCS 46.05
9 Edwards, Jacob 11 BCS 46.31
 
(Event 5 Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle)
Name Age Team Finals Time
 
10 Eisen, Benjamin 11 BCS 47.46
11 Emery, Ethan 12 BCS 1:20.46
Event 6 Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 Combs, Amanda 12 BCS 33.98
2 Steinbicker, Jenna 11 BCS 37.19
3 Rovinsky, Laura M 12 CC 37.65
4 Luong, Vivian 11 BCS 38.13
5 Villa, Julianna 12 CC 38.25
6 Springer, Carly M 12 CC 40.34
7 Fanady, Katie W 11 CC 43.31
8 Graber, Maria 12 BCS 43.84
9 Goggins, Natalie 11 BCS 45.05
10 Ostrowski, Susanna 11 BCS 47.59
11 Clawson, Carina 12 BCS 48.80
12 Bove, Emily 11 BCS 1:22.35
Event 7 Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 Kim, John J 14 CC 26.87
2 Guernsey, Anderson 14 CC 33.00
3 Springer, Troy M 13 CC 34.38
4 Even, Drew 13 BCS 35.13
5 Canty, Michael 13 BCS 36.97
6 Boland, Sean 14 BCS 37.56
7 Kilgo, Grayson 13 CC 38.28
8 Gulding, Mike 14 BCS 41.54
Event 8 Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 Deegan, Kristin 14 BCS 32.68
2 Bailey, Dakota 13 BCS 37.64
3 Saling, Diane 14 BCS 37.87
4 Foster-Bey, Jenna I 13 CC 37.90
5 Leich, Hannah 13 CC 39.78
6 Saling, Lisa 14 BCS 42.94
7 Emery, Merika 14 BCS 44.78
Event 9 Boys 15-18 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 Boster, Cameron 16 BCS 26.40
2 Coplon, Luke 16 BCS 29.31
3 Bailey, Kendrick 16 BCS 33.32
Event 10 Girls 15-18 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 Baumgardner, Ellyn C 18 CC 31.04
2 Huang, Connie 15 CC 33.19
3 Leich, Emily 15 CC 33.20
4 Foster-Bey, Kara A 15 CC 34.13
5 Timms, Olivia 15 CC 36.66
6 Tso, Stephanie C 15 CC 36.73
Event 11 Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 Beima, Phillip 8 BCS 34.66
2 Eisert, Eddie 7 BCS 36.69
3 Cleary, Patrick 7 BCS 38.37
 
*4 Benton, Ryan 7 BCS 40.22
*4 Penrose, Ian 8 CC 40.22
6 McLain, Nekahn 7 CC 44.16
--- Prasad, Nihaal 8 BCS DQ
Event 11A Boys 6 & Under 25 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 Morris, Zachary 6 BCS 30.97
2 Kim, Dominic 5 CC 35.99
3 Lentz, Aiden 6 BCS 39.89
4 Steinbicker, Joel 6 BCS 43.96
5 Smith, Sebastian 6 BCS 47.69
6 Plante, Adam 6 BCS 47.70
7 Shackelford, Brian 5 BCS 54.66
8 Savell, Matthew 6 BCS 55.66
Event 12 Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 Soyster-Heinz, Sloan A 8 CC 25.40
2 Buice, Noelle E 8 CC 26.66
3 Herzog, Hannah 8 CC 26.72
4 Steinbicker, Nadia 8 BCS 27.16
5 Edwards, Bella 7 BCS 27.34
6 Shackelford, Sarah 7 BCS 27.72
7 Wippich, Kimberly A 8 CC 28.31
8 Herzog, Courtney 8 CC 28.33
9 Utech, Serena 8 BCS 28.47
10 Khurshid, Inayah 8 BCS 30.28
11 Smith, Sydney 8 BCS 31.35
12 Johnson, Bailey 7 BCS 31.70
13 Richter, Anna 8 BCS 32.15
14 Bumiller, Jenna 8 BCS 34.03
15 Ostrowski, Elizabeth 7 BCS 34.32
16 Shimp, Olivia 7 BCS 36.22
17 Cottrell, Caitlin 8 BCS 36.55
18 Geiszler, Emma 8 CC 36.90
19 White, Juliana 7 BCS 38.12
20 Southwick, Caitlin 7 BCS 42.25
21 Emery, Aislinn 8 BCS 46.66
22 Hayes, Kaitlin 7 BCS 47.88
23 Walsh, Kaley 7 BCS 1:06.26
--- Daniels, Grace 7 BCS DQ
--- Farias, Annie 7 BCS DQ
--- Serote, Katie 7 BCS DQ
Event 12A Girls 6 & Under 25 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 Walker, Melanie 5 BCS 41.63
--- Edwards, Olivia 6 BCS DQ
--- Ortiz de Zarate, Julieta 6 BCS DQ
Event 13 Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 Utech, Mark 10 BCS 59.31
2 Luong, Nathan 9 BCS 1:00.50
3 Clawson, William 9 BCS 1:01.51
4 McLain, Sahand 10 CC 1:05.23
5 Schleifer, Mathew 10 BCS 1:08.41
6 Emery, Evan 10 BCS 1:12.58
7 Khurshid, Zayn 10 BCS 1:14.90
 
(Event 13 Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke)
Name Age Team Finals Time
 
8 Rovinsky, Max A 10 CC 1:25.63
9 Rojtman, Max 10 BCS 1:26.06
10 Ross, Benjamin 9 BCS 1:42.50
--- Sharma, Rahul 9 BCS DQ
--- Goggins, Sean 9 BCS DQ
--- Bove, Sam 9 BCS DQ
--- Redman, Kavanaugh 9 BCS DQ
Event 14 Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 Rosado, Evelyn 10 BCS 54.00
2 Duperrouzel, Kayla 10 BCS 55.37
3 Wippich, Jessica L 10 CC 55.41
4 Penrose, Nicole J 9 CC 56.60
5 Boland, Emily 9 BCS 57.12
6 Ortiz de Zarate, Valentina 10 BCS 58.32
7 Kulow, Sierra 9 BCS 58.46
8 Plante, Chandler 9 BCS 59.23
9 Caulfield, Kathleen 10 BCS 59.28
10 VanDam, Hannah 9 BCS 1:01.78
11 Eisert, Kate 10 BCS 1:03.53
12 Leich, Gretchen 9 CC 1:04.25
13 Adams, Victoria 9 BCS 1:05.03
14 Farias, Caroline 9 BCS 1:06.93
15 Fanady, Rachel 9 CC 1:09.15
16 Sardo, Gaby 9 BCS 1:09.25
17 Shimp, Emma 9 BCS 1:18.06
18 Allen, Meghan 9 BCS 1:33.49
--- Rodriguez, Ali 9 BCS DQ
Event 15 Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 Utech, Nicholas 12 BCS 34.91
2 Morris, Ryan 12 BCS 50.14
3 Richter, Sam 12 BCS 54.46
4 Hite, Nicholas 12 BCS 56.12
5 Emery, Ethan 12 BCS 1:38.07
Event 16 Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 Chen, Lydia 12 BCS 43.95
2 Villa, Julianna 12 CC 47.89
3 Rovinsky, Laura M 12 CC 48.41
4 Springer, Carly M 12 CC 50.53
5 Fanady, Katie W 11 CC 1:02.21