Fri, July 28, 2017

The CSL

League Notes

SIGN IN  
ABOUT CSL  
CONTACTS  
COACHES  
LINKS  
TEAMS  
HOME  
 
2017 League Leaders
 
Boys 8&Under 25 Free
16.07
Benjamin Kiley
SF
Girls 8&U 25 Free
17.13
Audrey I Hayward
BL
Boys 9-10 50 Free
31.72
Andrew T Char
AV
Girls 9-10 50 Free
32.72
Micaela Perezous
CY
Boys 11-12 50 Free
27.11
McGrath S Marsh
AKC
Girls 11-12 50 Free
28.91
Claire Mowery
FM
Boys 13-14 50 Free
27.16
Gabriel Lao
HV
Girls 13-14 50 Free
28.57
Janika Perezous
CY
Boys 15-18 50 Free
25.2
John P Moore
BL
Girls 15-18 50 Free
27.59
Sarah L Shackelford
BCS
Boys 8&Under 25 Back
20.99
Matthew Char
AV
Girls 8&Under 25 Back
20.62
Lila Sherman
FM
Boys 9-10 50 Back
35.59
Christopher Qian
BL
Girls 9-10 50 Back
38.14
Nora Sherman
FM
Boys 11-12 50 Back
33.49
Albert Kang
MG
Girls 11-12 50 Back
33.09
Claire Mowery
FM
Boys 13-14 50 Back
30.5
Emil LaSida
C
Girls 13-14 50 Back
31.12
Jennifer Luong
SRD
Boys 15-18 50 Back
28.9
Max Kuranda
HV
Girls 15-18 50 Back
31.06
Dana Korotovskikh
AV
Boys 8&Under 25 Breast
22.46
Matthew Char
AV
Girls 8&Under 25 Breast
22.01
Payton E Masten
CAS
Boys 9-10 50 Breast
40.66
Cyrus Beauvais
FM
Girls 9-10 50 Breast
43.04
Ella G Rieben
AV
Boys 11-12 50 Breast
34.29
McGrath S Marsh
AKC
Girls 11-12 50 Breast
37.83
Natalie A Schlemmer
CAS
Boys 13-14 50 Breast
32.24
Michael Zhang
BCP
Girls 13-14 50 Breast
35.76
Kathryn Oakford
SRD
Boys 15-18 50 Breast
31.63
Thomas Moore
BL
Girls 15-18 50 Breast
35.92
Julia M Moser
CC
Boys 8&Under 25 Fly
19.19
Benjamin Kiley
SF
Girls 8&Under 25 Fly
19.71
Lila Sherman
FM
19.71
Audrey I Hayward
BL
Boys 9-10 25 Fly
16.21
John F Anderson
CAS
Girls 9-10 25 Fly
16.08
Micaela Perezous
CY
Boys 11-12 50 Fly
30.61
McGrath S Marsh
AKC
Girls 11-12 50 Fly
32.63
Mackenzie L Gupton
AV
Boys 13-14 50 Fly
29.34
Emil LaSida
C
Girls 13-14 50 Fly
30.15
Jennifer Luong
SRD
Boys 15-18 50 Fly
26.07
Brandon Fabian
CC
Girls 15-18 50 Fly
29.44
Kayla Graham
AV
Boys 8&Under 100 IM
1:34.40
Matthew Char
AV
Girls 8&Under 100 IM
1:42.68
Payton E Masten
CAS
Boys 9-10 100 IM
1:21.83
Andrew T Char
AV
Girls 9-10 100 IM
1:24.03
Micaela Perezous
CY
Boys 11-12 100 IM
1:09.53
McGrath S Marsh
AKC
Girls 11-12 100 IM
1:15.21
Claire Mowery
FM
Boys 13-14 100 IM
1:08.62
Michael Zhang
BCP
Girls 13-14 100 IM
1:09.96
Jennifer Luong
SRD
Boys 15-18 100 IM
1:03.33
Brandon Fabian
CC
Girls 15-18 100 IM
1:10.71
Elise Q Nguyen
AV
Boys Mixed 200 Free Relay
1:55.51
William J Tighe
JT Schmid
Michael Zhang
Jacob Anglin
BCP
Girls Mixed 200 Free Relay
2:01.06
Caleigh F Jones
Anneliese F Jones
Lilly M Cleal
Olivia F Schmid
BCP
Boys 8&Under 100 Medley Relay
1:30.35
Chance Bennion
Matthew Char
Kyle A Gadsby
Brian Moran
AV
Girls 8&Under 100 Medley Relay
1:27.78
Sunny B Chen
Payton E Masten
Katherine L Reynolds
Josephina L Kritsky
CAS
Boys 9-10 100 Medley Relay
1:15.89
Soma M Fulwiler
Joshua R Donovan
William J Tighe
Michael C Cantlon
BCP
Girls 9-10 100 Medley Relay
1:15.61
Sydney C Schlabach
Claire M McMahan
Mackenzie L Speilman
McKenna S Lyons
CAS
Boys 11-12 200 Medley Relay
2:21.19
JT Schmid
Stephen D Dalil
Christopher Goggins
Aaron Erickson
BCP
Girls 11-12 200 Medley Relay
2:21.98
Mackenzie L Gupton
Caroline Atkins
Evelyn Q Nguyen
Naska Batijargal
AV
Boys 13-14 200 Medley Relay
2:04.81
Emil LaSida
Ronan Lauinger
William McLaury
Jacob Rosario
C
Girls 13-14 200 Medley Relay
2:07.90
Abigail Church
Kathryn Oakford
Jennifer Luong
Abigail Harrington
SRD
Boys 15-18 200 Medley Relay
1:53.94
Vincent C Cleal
Michael Zhang
Jacob Anglin
Jackson T Knouse
BCP
Girls 15-18 200 Medley Relay
2:05.13
Dana Korotovskikh
Jordan M Wenner
Kayla Graham
Natalie R Smithers
AV
 
 
Week 4 Hy-Tek Files...
 
Mon, Jul 10, 2017 4:48 am | Updated Mon, Jul 24, 2017 2:04 pm

Week 4 Hy-Tek files are now available.  Navigate to the Documents > Meet Files > 2017 folder.

To download, right-click on the desired file and then click Save link as... (Firefox, Chrome) or Save Target As... (Internet Explorer)

Computer volunteers from both teams will need the Events File, which should be imported into Team Manager or TeamUnify.

Both teams should also download the Meet Database, so they'll have a copy of it. 

Prior to coming to the pool, TeamUnify teams should import their entries and roster into the meet database (or a copy of it) and then create Hy-Tek  proprietary exports of their entries and roster to a flash drive.  Please see the Hy-Tek blog for details.

If desired, either team can use the Meet Database to pre-print time cards on Friday evening.

After downloading files, please open or import the file as appropriate into Meet Manager, Team Manager, or TeamUnify and verify that everything is set up properly, such as meet name, meet date, age-up date, meet course, session courses, number of lanes, etc.

All meets are set up as 6-lane Meter except for:

8-lane Meter:
Ashburn Farm Barracudas at South Riding Stingrays

6-lane Yard:
Sugarland Run Dolphins at Barrington Blue Fins

8-lane Yard:
Arlington Knights of Columbus Holy Mackerels at Chinquapin Wahoos

If you detect a problem with your Meet Database or Events File, please contact the Hytek Committee at (csl.htc.info@gmail.com)