Fri, November 24, 2017

The CSL

League Notes

SIGN IN  
ABOUT CSL  
CONTACTS  
COACHES  
LINKS  
TEAMS  
HOME  
 
2017 League Leaders
 
Boys 8&Under 25 Free
15.9
Benjamin Kiley
SF
Girls 8&U 25 Free
16.88
Audrey I Hayward
BL
16.88
Lila Sherman
FM
Boys 9-10 50 Free
31.72
Andrew T Char
AV
Girls 9-10 50 Free
32.72
Micaela Perezous
CY
Boys 11-12 50 Free
27.11
McGrath S Marsh
AKC
Girls 11-12 50 Free
28.35
Claire Mowery
FM
Boys 13-14 50 Free
26.68
Gabriel Lao
HV
Girls 13-14 50 Free
28.14
Janika Perezous
CY
Boys 15-18 50 Free
24.11
Brandon Fabian
CC
Girls 15-18 50 Free
26.96
Caroline McCleskey
FF
Boys 8&Under 25 Back
20.99
Matthew Char
AV
Girls 8&Under 25 Back
19.81
Lila Sherman
FM
Boys 9-10 50 Back
35.5
Christopher Qian
BL
Girls 9-10 50 Back
37.16
Anna C Klotz
ABF
Boys 11-12 50 Back
33.05
Albert Kang
MG
Girls 11-12 50 Back
32.77
Mackenzie L Gupton
AV
Boys 13-14 50 Back
29.75
Emil LaSida
C
Girls 13-14 50 Back
30.75
Janika Perezous
CY
Boys 15-18 50 Back
26.76
Drew M Amaral
FF
Girls 15-18 50 Back
29.96
Caroline McCleskey
FF
Boys 8&Under 25 Breast
22.46
Matthew Char
AV
Girls 8&Under 25 Breast
21.92
Payton E Masten
CAS
Boys 9-10 50 Breast
40.11
Cyrus Beauvais
FM
Girls 9-10 50 Breast
41.54
Angela Testani
SF
Boys 11-12 50 Breast
33.59
McGrath S Marsh
AKC
Girls 11-12 50 Breast
37.83
Natalie A Schlemmer
CAS
Boys 13-14 50 Breast
32.24
Michael Zhang
BCP
Girls 13-14 50 Breast
35.1
Kathryn Oakford
SRD
Boys 15-18 50 Breast
30.75
Thomas Moore
BL
Girls 15-18 50 Breast
35.04
Rachel L Schlemmer
CAS
Boys 8&Under 25 Fly
18.13
Matthew Char
AV
Girls 8&Under 25 Fly
18.81
Lila Sherman
FM
Boys 9-10 25 Fly
15.31
Christopher Qian
BL
Girls 9-10 25 Fly
15.65
Eve McLaury
C
Boys 11-12 50 Fly
30.0
McGrath S Marsh
AKC
Girls 11-12 50 Fly
30.93
Claire Mowery
FM
Boys 13-14 50 Fly
28.88
Carl Blakney
FF
Girls 13-14 50 Fly
30.15
Jennifer Luong
SRD
Boys 15-18 50 Fly
25.59
Brandon Fabian
CC
Girls 15-18 50 Fly
28.75
Alexa M Cuomo
MG
Boys 8&Under 100 IM
1:31.45
Matthew Char
AV
Girls 8&Under 100 IM
1:40.41
Payton E Masten
CAS
Boys 9-10 100 IM
1:20.60
Christopher Qian
BL
Girls 9-10 100 IM
1:21.64
Nora Sherman
FM
Boys 11-12 100 IM
1:09.53
McGrath S Marsh
AKC
Girls 11-12 100 IM
1:10.75
Claire Mowery
FM
Boys 13-14 100 IM
1:06.24
Emil LaSida
C
Girls 13-14 100 IM
1:09.00
Janika Perezous
CY
Boys 15-18 100 IM
1:01.23
John P Moore
BL
Girls 15-18 100 IM
1:07.88
Brooke Williams
SF
Boys Mixed 200 Free Relay
1:55.51
William J Tighe
JT Schmid
Michael Zhang
Jacob Anglin
BCP
Girls Mixed 200 Free Relay
2:01.06
Caleigh F Jones
Anneliese F Jones
Lilly M Cleal
Olivia F Schmid
BCP
Boys 8&Under 100 Medley Relay
1:30.35
Chance Bennion
Matthew Char
Kyle A Gadsby
Brian Moran
AV
Girls 8&Under 100 Medley Relay
1:27.78
Sunny B Chen
Payton E Masten
Katherine L Reynolds
Josephina L Kritsky
CAS
Boys 9-10 100 Medley Relay
1:15.89
Soma M Fulwiler
Joshua R Donovan
William J Tighe
Michael C Cantlon
BCP
Girls 9-10 100 Medley Relay
1:15.61
Sydney C Schlabach
Claire M McMahan
Mackenzie L Speilman
McKenna S Lyons
CAS
Boys 11-12 200 Medley Relay
2:21.19
JT Schmid
Stephen D Dalil
Christopher Goggins
Aaron Erickson
BCP
Girls 11-12 200 Medley Relay
2:21.98
Mackenzie L Gupton
Caroline Atkins
Evelyn Q Nguyen
Naska Batijargal
AV
Boys 13-14 200 Medley Relay
2:04.81
Emil LaSida
Ronan Lauinger
William McLaury
Jacob Rosario
C
Girls 13-14 200 Medley Relay
2:07.90
Abigail Church
Kathryn Oakford
Jennifer Luong
Abigail Harrington
SRD
Boys 15-18 200 Medley Relay
1:53.94
Vincent C Cleal
Michael Zhang
Jacob Anglin
Jackson T Knouse
BCP
Girls 15-18 200 Medley Relay
2:05.13
Dana Korotovskikh
Jordan M Wenner
Kayla Graham
Natalie R Smithers
AV
 
 
2016 Training Schedule
 
Mon, Mar 7, 2016 12:45 pm | Updated Wed, Mar 22, 2017 12:13 pm
Officials Training 

Officials are required to attend the clinic and recertify every second year, but all are encouraged to attend the clinic each year to refresh their knowledge of the rules and learn of any changes.

(Webmasters:  The information on this page is subject to change at any time. We recommend that you link to this page if you're making this information available to others.  Copy it at your own risk.)

Saturday, April 23rd, 8 am -- Stroke & Turn Only
Mills Recreation Center
43895 Grottoes Drive
Ashburn, VA 20147
Map

Saturday, May 7th, 8 am 
Fort Myer
JBM-HH Community Activities Center
228 McNair Road, Building 405
Fort Myer, VA 22211
Map

In response to recent events in the world, Fort Myer has increased security.  You can significantly decrease the amount of time it takes you get onto the post by registering for entry in advance.  To register, please fill out the following Google form:


https://docs.google.com/forms/d/17MbJ8m22efpu18ea18apSlaxDWLU4oK7iW9agUhPVno/viewform?c=0&w=1&usp=mail_form_link 

 
Monday, May 23rd, 7 pm 
Sugarland Run

200 Greenfield Court
Sterling VA 20164
Map

Saturday, June 4th, 8 am
Burke Centre Commons Pool
5701 Roberts Parkway
Burke, VA 22015
Map

Tuesday, June 7th, 7 pm
ManorGate

14300 Green Trails Blvd
Centreville, VA 20121
Map


Computer Training - Meet Manager / Team Manager & TeamUnify

This training is intended for CSL team computer leads.  Scorers table data entry volunteers need not attend.


Thursday, June 2nd, 7 pm 
Sugarland Run

200 Greenfield Court
Sterling VA 20164
Map


Thursday, June 9th, 7 pm 
Chase Club

5492 Ashleigh Road
Fairfax VA 22030
Map