Sun, June 16, 2019

The CSL

Serving Northern Virginia since 1962.

SIGN IN  
ABOUT CSL  
CONTACTS  
COACHES  
LINKS  
TEAMS  
HOME  
 
2019 League Leaders
 
Boys 8&Under 25 Free
18.71
Quinn M Connor Naylor
FF
Girls 8&U 25 Free
16.83
Lexie A Morrison
BCP
Boys 9-10 50 Free
32.08
Matthew Char
AV
Girls 9-10 50 Free
33.81
Sunny B Chen
CAS
Boys 11-12 50 Free
29.31
Andrew T Char
AV
Girls 11-12 50 Free
30.96
Anna C Klotz
ABF
Boys 13-14 50 Free
25.16
McGrath P Marsh
AKC
Girls 13-14 50 Free
29.66
Ellia D Kweon
MG
Boys 15-18 50 Free
24.4
Jackson T Knouse
BCP
Girls 15-18 50 Free
27.64
Sarah L Shackelford
BCS
Boys 8&Under 25 Back
22.87
Bourne Choi
ABF
Girls 8&Under 25 Back
21.0
Lexie A Morrison
BCP
Boys 9-10 50 Back
37.97
Matthew Char
AV
Girls 9-10 50 Back
39.96
Payton E Masten
CAS
Boys 11-12 50 Back
34.56
Gavin C Harrison
ABF
Girls 11-12 50 Back
34.91
Anna C Klotz
ABF
Boys 13-14 50 Back
32.0
Dax P Gorman
BCS
Girls 13-14 50 Back
33.22
Mackenzie L Gupton
AV
Boys 15-18 50 Back
28.49
Thomas Soh
CC
Girls 15-18 50 Back
31.0
Sarah L Shackelford
BCS
Boys 8&Under 25 Breast
28.31
Dylan C Siems
FG
Girls 8&Under 25 Breast
26.59
Maya R McCarney
CY
Boys 9-10 50 Breast
44.14
Matthew Char
AV
Girls 9-10 50 Breast
43.0
Payton E Masten
CAS
Boys 11-12 50 Breast
38.02
Thomas M Nguyen
HV
Girls 11-12 50 Breast
40.84
Azmera P Gebre
AKC
Boys 13-14 50 Breast
31.34
McGrath P Marsh
AKC
Girls 13-14 50 Breast
38.71
Natalie A Schlemmer
CAS
Boys 15-18 50 Breast
34.76
Matthew J Stewart
CHD
Girls 15-18 50 Breast
36.13
Jordan M Wenner
AV
Boys 8&Under 25 Fly
22.16
Jake Sim
MG
Girls 8&Under 25 Fly
18.42
Lexie A Morrison
BCP
Boys 9-10 25 Fly
18.09
John P Harrison
ABF
Girls 9-10 25 Fly
16.15
Sunny B Chen
CAS
Boys 11-12 50 Fly
33.47
Thomas M Nguyen
HV
Girls 11-12 50 Fly
33.96
Anna C Klotz
ABF
Boys 13-14 50 Fly
27.78
McGrath P Marsh
AKC
Girls 13-14 50 Fly
32.34
Carly E Lahr
FG
Boys 15-18 50 Fly
27.99
Thomas Soh
CC
Girls 15-18 50 Fly
29.87
Alexa M Cuomo
MG
Boys 8&Under 100 IM
2:15.93
Seth M Zavada
MG
Girls 8&Under 100 IM
1:43.79
Lexie A Morrison
BCP
Boys 9-10 100 IM
1:33.60
Jack M Miceli
ABF
Girls 9-10 100 IM
1:29.37
Payton E Masten
CAS
Boys 11-12 100 IM
1:19.27
Gavin C Harrison
ABF
Girls 11-12 100 IM
1:20.15
Azmera P Gebre
AKC
Boys 13-14 100 IM
1:02.88
McGrath P Marsh
AKC
Girls 13-14 100 IM
1:13.88
Angelina N Sagaow
CC
Boys 15-18 100 IM
1:13.18
Ryan Murphy
CAS
Girls 15-18 100 IM
1:14.71
Aleigha C Scherber
BCP
Boys Mixed 200 Free Relay
1:57.47
Charlie M Barker
Andrew T Char
Matthew Char
Theodore D Wenner
AV
Girls Mixed 200 Free Relay
2:08.65
Isabel Z Will
Samantha E Landry
Ella G Rieben
Jordan M Wenner
AV
Boys 8&Under 100 Medley Relay
1:38.72
Luke M Mailloux
Dylan C Siems
Evan C Copeland
James D Flores
FG
Girls 8&Under 100 Medley Relay
1:40.90
Lucy B Donaldson
Caitlin H Klein
Maya R McCarney
Piper A Welly
CY
Boys 9-10 100 Medley Relay
1:20.52
Ian D Ferner
Matthew Char
Cooper L Fox
Greyson E Delaney
AV
Girls 9-10 100 Medley Relay
1:11.93
Megan E Hiltner
Payton E Masten
Sunny B Chen
Josephina L Kritsky
CAS
Boys 11-12 200 Medley Relay
2:26.16
Phillip H Kim
Aaron E Suh
Matthew M Kweon
Aidan J Lintott
MG
Girls 11-12 200 Medley Relay
2:29.76
Scarlett A Gray
Azmera P Gebre
Leila G Bodner
Clara C Miller
AKC
Boys 13-14 200 Medley Relay
2:08.40
Alexander R Gil
McGrath P Marsh
David J Herrmann
Jackson D McManus
AKC
Girls 13-14 200 Medley Relay
2:17.23
Mackenzie L Gupton
Caroline Atkins
Zoe Rand
Isabel Z Will
AV
Boys 15-18 200 Medley Relay
2:02.68
Carl Blakney
Kyle McCleskey
Lukas Hu
Conor Krouse
FF
Girls 15-18 200 Medley Relay
2:12.71
Sarah K Yoon
Thalia C Costanza
Alexa M Cuomo
Jasmin Kim
MG
 
 
2018
Division
Champs
 
 
 
 
LATEST SCORES
 
 
Meets for June 15, 2019
Blue Division
Chantilly Highlands(170.0)
at Chase Club(279.0)
Franklin Glen(190.0)
at Ashburn Farm(260.0)
Sequoia Farms(244.0)
at Hayden Village(200.0)
Gold Division
Glen Cove(109.0)
at Countryside(333.0)
Chantilly National GCC(284.0)
at Sugarland Run(144.0)
Saratoga(290.0)
at Barrington(160.0)
Red Division
Arlington KOC(210.0)
at Burke Centre Penguins(241.0)
Ashburn Village(232.0)
at Franklin Farm(219.0)
Burke Centre Stingers(140.0)
at Cascades(311.0)
White Division
South Riding(188.0)
at Chinquapin(263.0)
Manorgate(273.0)
at Armfield Farm(178.0)
 
 
 
 
 
 
UPCOMING EVENTS
 
 
Relay Carnival - SR
Sun, Jul 7, 2019


IM Meets
Mon, Jul 8, 2019


Division Meets
Sat, Jul 20, 2019


Team Rep Meeting/AS Scratch Meeting - Chase Club
Mon, Jul 22, 2019 7:30PM - 9:00PM


All-Star Meet - CAS
Sat, Jul 27, 2019


Team Rep Meeting - Chase Club
Tue, Oct 8, 2019 7:30PM - 8:30PM

 
Week 1 Recap
Sun, 6-16-2019 | Hy Tek Admin
Week 1 Results are being processed. This message will updated as soon as the results are ready.

2019 Time Trial Info
Sat, 6-1-2019 | Hy Tek Admin
2019 Hy-Tek templates (B-Meets) and help guides to run Time Trials have been posted in the Hy-Tek 2019 Folder. You can also find them by clicking Documents from the home page, then Hy-Tek -> 2019 -> Templates and Stuff / Help Guides.  A-Meet templates and help guides will be out by Sunday 6/9/19.

The CSL Hy-Tek committee is still seeking volunteers to help process files each week and help with the All-Star meet.  If interested, please contact us at csl.htc.info@gmail.com.

Hy-Tek Training
Tue, 5-28-2019 | Caroline Taylor
Hy-Tek basic training can be accessed via the link and password, below. 

Access a recording of this training aimed at new Hy Tec Leads Here:
https://my.adobeconnect.com/pt86u2xou5er/  - Password is CSLHyTek
 

Download a copy of the presentation:
CSL_Hy-Tek_Academy_2018.pdf (16MB)
CSL_Hy-Tek_Academy_2018-BW.pdf (5.5MB)

2019 CSL Schedule
Wed, 3-6-2019 | Caroline Taylor

All-star Recap
Sat, 7-28-2018
I guess it should come as no surprise to anyone that the team that had 4 of its 5 meets this summer decided by a total of 20 points kept it going today by hosting a very exicting All-star meet.  Four league records, five triple winners, uncounted close races, including one 1st place tie, and one event with five heats, which is believed to be a CSL All-star meet record.
 
Today's league records were set by a pair of 14-year olds, South Riding's Jennifer Luong and Chinquapin's Emil LaSida, in the same pair of events.  In Backstroke, Jennifer touched in 29.40, bettering her own record set at Divisionals last week.  She also swam 1:06.11 in IM, lowering the mark she set at IM Tough on July 9.
 
On the boys side, Emil also lowered his own Backstroke record from last week with a time of 28.58.  Later, he dominated a strong final in IM by popping a time of 1:01.54, over 4 seconds under his seed time.
 
Both swimmers also won Fly in their respective age groups to lead a group of five triple winners.  The other triple winners were 10-year old Emma Lundy of the Burke Centre Stingers (Back, Fly, IM), 12-year old Angelina Sagaow of Chase Club (Free, Fly, IM), and 15-year old Janika Perezous of Cascades (Free, Back, IM).
 
Congratulations to all, and many thanks to Cascades for running a very successful first All-star meet.
 
Printable reports...

Results
High Points

 

All-stars
Thu, 7-26-2018


The Cascades Rapids are very excited to be hosting this summer's CSL All-star meet.  We'll put the information they provide to us in this article.

Most of what you need to know about the meet -- parking, maps, shirt and program sales, food, volunteers, meetings, where to watch, warm-up assignments, etc. -- can be found in this handy-dandy, all-encompassing document.

We'll post additional information if/when it becomes available.

Note that Cascades is selling meet programs for $4 at the meet, cash only. 

Divisionals Recap
Sat, 7-21-2018
Great weather today... if you're a duck.

But happily, all four divisions completed their meets in a timely manner and the "made-it" lists have already been emailed to the team reps.

Additionally, the sub-optimal weather notwithstanding, five league records were broken today. 


Starting things off, it was Sarah Shackelford of the Burke Centre Stingers with a time of 26.41 in the Girls 15-18 50M Freestyle, just nipping the old mark, at the Red Division meet.
 
The other four records were set at the White Division meet, three of them in the final four Backstroke events.  In the Boys 13-14 50M Backstroke, Chinquapin's Emil LaSida broke his own week-old record, speeding to a time of 28.64.  That was followed by Jennifer Luong of South Riding whose time of 29.60 in the Girls 13-14 50M Backstroke was over 1/2 under the old mark.  Two events later, ManorGate standout Lexi Cuomo beat her own 2-year old record in the Girls 15-18 50M Backstroke with a time of 29.22.
 
Lexi also set the final record of the day, blasting to a time of 27.98 in the Girls 15-18 50M Butterfly.
 
Congratulations... Sarah, Emil, Jennifer, and Lexi!  Terrific swims! 
 
Here are printable results from the four meets:

Red Division
White Division
Blue Division
Gold Division

And Hy-Tek Meet Manager backups for computer folks:

Red Division
White Division
Blue Division
Gold Division



Relay Carnival
Sun, 7-15-2018 | Hy Tek Admin
Another nicely run Relay Carnival.  Hats off to the folks at Sugarland Run.

Congratulations to the Burke Centre Penquins, Arlington Knights of Columbus, Chinquapin, and Saratoga, who brought home the four trophies this year.

With PVS LC meets scheduled for the same weekend as Relay Carnival many wondered how many if any league records would fall, they did but not as many as in the past.  There were three new league records set.  In each of the three events two teams broke the record.  The first record to fall was the Boys 11-12 200 yd Medley Relay both BCP and HV broke the record however, HV was faster than BCP, the new record holders from HV are Will Breslin, Vincent Nguyen, Ian Lee, and Tommy Lackey with a time of 1:59.53.  The BCP team of JT Schmid, Stephen Dalil, Christopher Goggins, and Josh Donavan swam a time of 2:01.37.  

The next record to fall was the Mixed 11-12 200 yd Free Relay, both AV and BCP broke the record however, AV was faster than BCP, the new record holders from AV are Andrew Char, Isabel Will, Zoe Rand, and Charlie Barker with a time of 1:48.12.  The BCP team of Ihn Altenburg, Caleigh Jones, Stephen Dalil, and JT Schmid swam a time of 1:48.39.

The final record to fall was the Mixed 13-14 200 yd Free Relay, both AKC and BCP broke the record however, BCP was faster than AKC, the new record holders are Lily Cleal, Tyler Meyer, Rachel Jones, and Michael Zhang with a time of 1:41.16.  The AKC team of Jackson McManus, Heidi Hilsmeir, Ashley Deabler, and Mac Marsh swam a time of 1:42.54.

Results by Division

Scores by Division

Computer Leads:
Meet backup


Week 5 Recap
Sun, 7-15-2018 | Hy Tek Admin
And, just like that, the regular season meets are complete!  

In the BLUE division, two CSL league records fell to the Hayden Village boys as they battled against the ever dominant Chinquapin Wahoos.  Big kudos to William Breslin 5th, Vincent Nguyen, Ian Lee, and Thomas Lackey on their Boys 11-12 200 Medley Relay performance that came in just over 2 minutes faster than the previous record and, Emil LaSida, who bested a 6 years old record in the Boys 13-14 Back held by Dennis Lai from 2012.

The Ashburn Village AquaJets continued to fire on all cylinders as they commanded a 200 point lead over the Broadland Piranhas in the Red division. At the same time, a true nail biter was going down between Cascades and Burke Center Stingers who had the only tied meet of the season!

The Gold division saw 4-0 Chase Club snatch the title from 3-1 Sugarland Run by just over 30 points. In fact, all of the Gold division meets this weekend came down to a battle of the relays as the point spreads were all less than 60.

Another league record was set in the White division by the South Riding Stingrays: Boys 13-14 200 Medley Relay broke their own previous record of 2:04.15 with a new record of 2:03.37.  Congratulations to Anderson Moffitt, Nathan Yu, Carlton Krueger, and Sean Yoo!

Updated Ladders...

Individual Meters
Individual Yards
Relay Meters
Relay Yards

IM Meet Recap
Tue, 7-10-2018 | Hy Tek Admin
It was a perfect evening to hold two new Individual medley meets for the Colonial Swim League.
Chantilly National Golf and Country Club hosted their IM Invitational Meet and Chantilly Highlands hosted their IM Tough Meet.  We had 17 of our 24 teams compete in this meet.  Looking over the results, there were quite a few fast swims. At the IM Tough Meet, Jennifer Luong of SRD broke her own record in the 13/14 Girls IM setting a new time of 1:06.31. Looks like there will be lots of competition going forward into the last week of the season.

Complete meet results are available here


Note: Until we can get the website to show these results - the IM times swum in these meets will only show on the pdf ladders.  Sorry.


Week 4 Recap
Mon, 7-9-2018
Week 4 saw three teams clinch division titles.  In the Red Division, undefeated Ashburn Village already has wins over both 2nd place teams, Burke Centre Penguins and Franklin Farm.  The Aqua Jets would win any tie-breakers even if they were upset in week 5 by Broadlands. 

The situation in the White Division is exactly the same.  The Arlington Knights of Columbus have already defeated the two 2nd place teams, South Riding and ManorGate, and have therefore secured the title.
 
In the Blue Division, Chinquapin holds the tiebreaker with their win over 2nd place Franklin Glen, so they have also clinched. 

There's still some suspense in the Gold Division, however, as Chase Club and their perfect 4-0 record will host 3-1 Sugarland Run this Saturday in the decisive meet.  The Virtual Meets Tool has predicted a close one.
 
Odd fact... Ashburn Village has won three of their four meets this summer by the same score.  They defeated Franklin Farm and both Burke Centre teams, 271-173.
 
Looking for excitement?  Go to a Cascades meet.  Three of their four meets this season have been decided by 8 points or less.  Two of those meets came down to the last relay.  There have been 30 lead changes combined in the three meets, with 10 of the lead changes occuring during the relays.  Their most recent meet had a whopping 7 lead changes during the relays, and 13 lead changes overall.  And their meet with the Burke Centre Stingers this weekend also figures to be close.
 

Week 3 Recap
Sat, 6-30-2018 | Hy Tek Admin

What a hot day for swimming! And not only the temperature...four records were broken.  13-14 backstroke was broken by both the boys and girls (in separate meets). Chinquapin's Emil LaSida bettered his own 2017 13-14 Boys 50 Yards Backstroke record yet again with a new time of 25.97 and South Rding’s Jennifer Luong broke the 2015 13-14 Girls 50 Meter Backstroke record with a new time of 30.02.  Burke Center Penguins broke 2 league records - a repeat of week 1.   Michael Zhang re-broke his record in the 13-14 Boys 50 Meter Breaststroke at 31.10 and the 11-12 Boys 200M Medley Relay have now set the time at 2:17.14  with the team of  JT Schmid, Stephen Dalil, Christopher Goggins and Joshua Donovan. Congratulations swimmers!


Now let’s talk about team standings.  Each division has one team that remains undefeated, but they haven’t secured their divisions, yet.  Keep on the lookout for next week’s results as July 4th holiday vacations often impacts the line-up.   


Week 2 Recap
Sat, 6-23-2018 | Hy Tek Admin
A cloudy but otherwise great day for swim meets as our season rolls into week 2...

Three league records were set today! At the league's easternmost pool, Chinquapin's Emil LaSida bettered his own 2017 13-14 Boys 50 Yards Backstroke record with a new time of 26.03, down from 26.56. At Ashburn Farm, something's in the water. With a new time of 2:04.15, South Riding 13-14 Boys 100 Meters Medley Relay team of Anderson Moffitt, Nathan Yu, Carlton Krueger, and Sean Yoo lowered Chinquapin's 2017 mark of 2:04.81. South Riding's Jennifer Luong saved the best for last, crushing the 1:08.25 13-14 Girls 100 Meters IM record that has stood for 13 year with a time of 1:06.42. Three other South Riding's team records were also broken in that meet. WELL DONE!

Elsewhere, Hayden Village's team records were broken by Vincent Nguyen (11-12 50 M Breaststroke) and their 11-12 Boys Medley Relay team. At Saratoga, Chase Club's Angelina Sagaow set a new team record in Girls 11-12 Backstroke. At Sugarland Run, Kyle Johson set a new mark in Boys 15-18 IM. Armfield Farm's 9-10 Boys Medley Relay Team also broke their team record.

This must have been an exiting race to watch: Abby Prahl (Glen Cove) and Chloe Workman (CNC) both clocked 16.00, sharing first place in Girls 9-10 25Y Butterfly. 

Week 1 Recap
Mon, 6-18-2018 | Hy Tek Admin
The 2018 league meet season got underway Saturday amidst beautiful weather and a continuation of last year's trend toward increased record breaking swims
 
In the Boys 13-14 50 Breast, it was Burke Centre Penguins, Michael Zang touching the wall in 31.22, breaking his own record of  32.24 set last year.  The Burke Centre Penguins' JT Schmid, Stephen Dalil, Christopher Goggins and Joshua Donovan put together a time of 2:17.59 in the Boys 11-12 200M Medley relay, taking the lead over the 2015 record of 2:17.70
 
Many great swims and fast times!
 
Way to go, Michael, JT, Stephen, Christopher, and Joshua!  Well done!

2018 B-Meet templates
Sun, 6-3-2018 | Hy Tek Admin
2018 B-Meet Hy-Tek templates have been posted here: http://csl.nvblu.com/documents.html?folder_id=54245. You can also find them by clicking Documents from the home page, then Hy-Tek -> 2018 -> Templates and Stuff.

2018 CSL Schedule
Tue, 3-6-2018 | Caroline Taylor