Sat, August 27, 2016

The CSL

Serving Northern Virginia since 1962.

SIGN IN  
ABOUT CSL  
CONTACTS  
COACHES  
LINKS  
TEAMS  
HOME  
 
2016 League Leaders
 
Boys 8&Under 25 Free
17.36
Jordan Koller
FF
Girls 8&U 25 Free
17.64
Emma Lundy
BCS
Boys 9-10 50 Free
32.44
Charlie M Barker
AV
Girls 9-10 50 Free
31.45
Angelina Sagaow
CC
Boys 11-12 50 Free
27.84
McGrath S Marsh
AKC
Girls 11-12 50 Free
28.9
Lilly M Cleal
BCP
Boys 13-14 50 Free
25.88
John P Moore
BL
Girls 13-14 50 Free
28.17
Janika Perezous
CY
Boys 15-18 50 Free
24.38
Ryan R Allain
FG
Girls 15-18 50 Free
26.42
Alexa M Cuomo
MG
Boys 8&Under 25 Back
20.99
Tyler Rounds
BL
Girls 8&Under 25 Back
20.45
Emma Lundy
BCS
Boys 9-10 50 Back
37.12
Zachary Berner
FM
Girls 9-10 50 Back
38.69
Angelina Sagaow
CC
Boys 11-12 50 Back
32.62
Emil LaSida
C
Girls 11-12 50 Back
30.8
Jennifer Luong
SRD
Boys 13-14 50 Back
30.16
John P Moore
BL
Girls 13-14 50 Back
30.88
Janika Perezous
CY
Boys 15-18 50 Back
27.64
Ryan R Allain
FG
Girls 15-18 50 Back
29.48
Alexa M Cuomo
MG
Boys 8&Under 25 Breast
23.26
Tyler Rounds
BL
Girls 8&Under 25 Breast
23.67
Avery G DeKoven
FF
Boys 9-10 50 Breast
41.44
Cyrus Beauvais
FM
Girls 9-10 50 Breast
45.51
Skylar L Morrison
BCP
Boys 11-12 50 Breast
35.28
Michael Zhang
BCP
Girls 11-12 50 Breast
36.59
Charleston Couture
FM
Boys 13-14 50 Breast
34.25
Frederick H DeWeese
BCS
Girls 13-14 50 Breast
35.43
Kathryn Oakford
SRD
Boys 15-18 50 Breast
30.21
Timothy L Jones
BCP
Girls 15-18 50 Breast
34.03
Julia Moser
CC
Boys 8&Under 25 Fly
17.71
Jordan Koller
FF
Girls 8&Under 25 Fly
20.72
Jane L Markowicz
AKC
Boys 9-10 25 Fly
15.88
Charles Zindler
FF
Girls 9-10 25 Fly
15.59
Angelina Sagaow
CC
Boys 11-12 50 Fly
31.28
Emil LaSida
C
Girls 11-12 50 Fly
30.03
Jennifer Luong
SRD
Boys 13-14 50 Fly
29.59
John P Moore
BL
Girls 13-14 50 Fly
30.56
Victoria Huske
C
Boys 15-18 50 Fly
26.47
Vincent M Marrocco
CAS
Girls 15-18 50 Fly
28.28
Alexa M Cuomo
MG
Boys 8&Under 100 IM
1:37.19
Jordan Koller
FF
Girls 8&Under 100 IM
1:42.36
Emma Lundy
BCS
Boys 9-10 100 IM
1:23.39
JT Schmid
BCP
Girls 9-10 100 IM
1:19.08
Angelina Sagaow
CC
Boys 11-12 100 IM
1:11.90
Ronan Lauinger
C
Girls 11-12 100 IM
1:08.50
Jennifer Luong
SRD
Boys 13-14 100 IM
1:05.27
John P Moore
BL
Girls 13-14 100 IM
1:08.37
Janika Perezous
CY
Boys 15-18 100 IM
1:01.55
Max Kuranda
HV
Girls 15-18 100 IM
1:07.10
Lisa V Zangla
BCP
Boys Mixed 200 Free Relay
1:53.41
JT Schmid
Michael Zhang
Jackson T Knouse
Timothy L Jones
BCP
Girls Mixed 200 Free Relay
2:01.66
Kathleen I Altenburg
Lilly M Cleal
Ellie M Oswald
Lisa V Zangla
BCP
Boys 8&Under 100 Medley Relay
1:26.77
Tyler Phillips
Kevin A Boulay
Jordan Koller
Christopher W Newman
FF
Girls 8&Under 100 Medley Relay
1:31.67
Emma Lundy
Haley R Inscoe
Raquel Walker
Michelle Y Yoon
BCS
Boys 9-10 100 Medley Relay
1:10.13
Charlie M Barker
Aaron C Lee
Chase Fulton
Andrew T Char
AV
Girls 9-10 100 Medley Relay
1:14.05
Kathleen I Altenburg
Margaret G Colby
Skylar L Morrison
Caleigh F Jones
BCP
Boys 11-12 200 Medley Relay
2:23.94
Jack McLaury
Ronan Lauinger
Emil LaSida
Mikal Helms
C
Girls 11-12 200 Medley Relay
2:21.38
Lilly M Cleal
Aleigha C Scherber
Rachel A Jones
Alexandra S Altenburg
BCP
Boys 13-14 200 Medley Relay
2:10.68
Theodore D Wenner
Justin Lee
Jeremy M Fulton
Brantley M Hart
AV
Girls 13-14 200 Medley Relay
2:12.86
Dana Korotovskikh
Morgan A Myers
Kayla Graham
Natalie R Smithers
AV
Boys 15-18 200 Medley Relay
1:49.49
Austin W Henry
Timothy L Jones
Jacob Anglin
Vincent C Cleal
BCP
Girls 15-18 200 Medley Relay
2:07.60
Charlotte R Cai
McKenna G Witlin
Abigail K Zindler
Caroline McCleskey
FF
 
 
2016
Division
Champs
 
 
 
 
LATEST SCORES
 
 
Meets for July 23, 2016
Blue Division
Ashburn Farm(235.0)
at Franklin Glen(209.0)
Armfield Farm(293.0)
at Chantilly Highlands(151.0)
Chase Club(221.0)
at Sugarland Run(223.0)
Gold Division
Sequoia Farms(200.0)
at Countryside(244.0)
Chantilly National GCC(233.0)
at Barrington(210.0)
Saratoga(286.0)
at Glen Cove(143.0)
Red Division
Burke Centre Penguins(252.5)
at Ashburn Village(191.5)
Franklin Farm(261.0)
at Cascades(183.0)
Fort Myer(158.0)
at Broadlands(286.0)
White Division
South Riding(154.0)
at Burke Centre Stingers(290.0)
Chinquapin(215.0)
at Manorgate(229.0)
Arlington KOC(287.0)
at Hayden Village(157.0)
 
 
 
 
 
 
UPCOMING EVENTS
 
 
Team Rep Meeting @ Chase Club
Tue, Oct 11, 2016 7:30PM - 9:00PM

 
2016 All-stars
Wed, 8-3-2016
Triple winners -- 8-year olds Emma Lunday of Burke Centre Stingers and Jordan Koller of Franklin Farm, 10-year old Carly Lahr of Franklin Glen, 12-year old Jennifer Luong of South Riding, and 13-year old Janika Perezous of CountrySide.

More later...

Printable Results
High Points

Hy-Tek Meet Manager Backup
Hy-Tek Results Export



2016 Divisionals
Sat, 7-30-2016
Despite the challenge of multiple weather delays, the league was able to complete all four meets today.  "Made-it" lists have been sent to the team reps, results have been uploaded to the website, and we can start paying attention to things like....

...New league records!

Six of them were set today, all at the White Division meet, all by swimmers Jennifer Luong and Lexi Cuomo.  Jennifer, the 12-year old South Riding standout, broke three of her own records, going 30.80 in Back to drop 0.81 seconds of her old mark, 30.03 in Fly to lower that record by 0.22 seconds, and 1:08.50 in IM, which is 0.39 seconds under her prior mark.

15-year old Lexi of ManorGate was just as impressive, swimming 26.42 in Free to erase Michelle Griglione's 28-year mark of 26.77, ripping a 29.48 in Back, well under the previous mark of 30.14, and breaking her own Fly record of 28.43 with a swim of 28.28.  

And all of this while battling the tedium and  uncertainty of lightning delays all morning.  Outstanding!  

Congratulations, Jennifer and Lexi!

Results in PDF format...

Red / White (updated) / Blue / Gold

For Hy-Tek computer geeks...

Meet Manager Backups -- Red / White (updated) / Blue / Gold
Results Exports -- Red / White (updated) / Blue / Gold


Week 5 Recap
Sun, 7-24-2016
More league records to announce...  
 
On Wednesday at Chinquapin, Wahoo swimmers Emil LaSida and Ronan Lauinger both went under the Boys 11-12 100Y Individual Medley record of 1:04.88.  Ronan touched the wall in 1:04.22, and Emil left no doubt who the new record holder is with a time of 1:02.68.  At Franklin Glen the same evening, it was ManorGate's Lexi Cuomo rocketing to a time of 28.43 in the Girls 15-18 50M Butterfly, well under the Michelle Griglione's mark of 29.19 set in 1986.
 
On Saturday at Sugarland Run, Julia Moser of Chase Club powered to a time of 30.67 in the Girls 15-18 50Y Breaststroke, nearly a second faster than the 27-year old mark of 31.56.  And finally, in the Boys 9-10 100M Medley relay, the Ashburn Village relay consisting of Charlie Barker, Aaron Lee, Chase Fulton and Andrew Char scorched the waters with a time of 1:10.13, edging out the Burke Centre Penguin relay which had set the record of 1:11.36 earlier this season.
 
By the way, the Red Division "opened a can" on this particular 9-10 relay record this summer, with three different Red Division teams combining for five relay swims under the pre-2016 record, including the record setting swims by the Ashburn Village and Burke Centre Penguin relays.
 
Congratulations, Ronan, Emil, Lexi, Julia, Charlie, Aaron, Chase and Andrew on your outstanding swims!  Well done!
 
Saturday's meets also of course decided the races in the previously up-for-grabs Red, Blue and Gold divisions.  The Burke Centre Penguins completed their dominant season by defeating a very fast Ashburn Village squad to take the Red Division crown.  In the Blue Division, Ashburn Farm edged Franklin Glen to finish 5-0 and win the crown.  Finally, CountrySide won at home against Sequoia Farms to secure the Gold Division trophy.
 
Congratulations, Penguins, Burke Centre Stingers (who clinched last week), Barracudas and Waves! 
 

2016 Relay Carnival
Mon, 7-18-2016

Cool shirts, nice weather, fast swimmers and a well run meet made for another great day up at Sugarland Run for the 2016 CSL All Star Relay Carnival

The Burke Centre Penguins were very impressive at this meet, winning eleven events, setting two league records, and comfortably taking the Red Division trophy over 2nd place Franklin Farm, who themselves won four events and also set two league records.

There were very close battles for the trophies in the White and Blue Divisions.  ManorGate took first in White with a narrow eight point win over 2nd place Burke Centre Stingers.   And it was Franklin Glen edging out Armfield Farm by only three points in the Blue Division. 

Finally, Sequoia Farms won eight events against its Gold Division opponents for a convincing.

Records...

In only the third event of the day, Franklin Farm's Boys 8&Under 100Y Medley relay consisting of Tyler Phillips, Kevin Boulay, Jordan Koller and Topher Newman did away with a 38-year old record with a time of 1:16.45, over a second under the old mark.  Two events later, it was the Burke Centre Penguins' JT Schmid, Stephen Dalil, Christopher Goggins and Will Tighe with a time of 1:04.12 in the Boys 9-10 100Y Medley relay to improve upon the previous record of 1:05.05 set in 2013.

In the Mixed 9-10 200Y Freestyle relay, three different teams swam under the old CSL record time of 2:04.61, which was set only last year.  In 3rd  place, it was the Ashburn Village relay consisting of Zoe Rand, Andrew Char, Isabel Will and Charlie Barker with a time of 2:02.87.  Coming in 2nd was the Burke Centre Penguins' Skylar Morrison, Christopher Goggins, Ihn Altenburg and JT Schmid touching the wall in 2:02.72.  And winning the event were Franklin Farm's Kylie Losinski, Kacey Hu, Luke Witlin and Charlie Zindler with a time of 2:02.57.

We talked to several people who have been deeply involved in CSL for a long time.  One of them goes all the way back to 1991.  Three lanes under a CSL record in the same heat or event -- none of them had ever heard of that happening before.

In the Mixed 13-14 200Y Freestyle relay, it was the Burke Centre Penguins with the final record swim of the day.  Sean Altenburg, Shelby Cleal, Jackson Knouse and Ellie Oswald combined for a time of 1:42.56, just under the old mark of 1:42.81.

Congratulations to all of this year's record breakers and record setters -- Tyler, Kevin, Jordan, Topher, JT, Stephen, Christopher, Will, Zoe, Andrew, Isabel, Charlie, Skylar, Ihn, Kylie, Kacey, Luke, Charlie, Sean, Shelby, Jackson and Ellie.  

Well done!

For humans...

Division level results
League level results
Division level scores

For machines... 

Meet Backup
Results Export




Week 4 Recap
Sun, 7-17-2016
Division update...

In the Red Division, it was more of the same from the Burke Centre Penguins as they again won comfortably.  The Penguins will face once-beaten Ashburn Village in their week five meet.  A very lopsided win by the Aqua Jets would win them the division, as would any win coupled with a Cascades win over Franklin Farm.  Four teams are tied at 2-2 in the White Division, creating a huge logjam for 2nd place.  It also means that the Burke Centre Stingers have clinched the division with their 4-0 record.  Congrats to the Stingers!

Undefeated Ashburn Farm visits 3-1 Franklin Glen in a week five Blue Division showdown.  The Barracudas clinch with a win, while the Gators clinch with a win plus an Armfield Farm loss to Chantilly Highlands. If both the Gators and Stingrays prevail, the two of them end up in a three-way tie with Ashburn Farm, and we go to the tiebreakers.  Finally, Sequioa Farms visits CountrySide in the battle of unbeatens that will decide the Gold Division.

For what it's worth, the various prognosticators (Hy-Tek Team Manager, CSL Virtual Meets Tool) predict that both ABF@FG and SF@CY will be close meets, to varying degrees.  Expect some Blue and Gold Division fireworks this coming Saturday.

League record update...

One league record was set in the week four League meets.  In the Girls 11-12 50M Backstroke, South Riding's Jennifer Luong continued to amaze, this time touching the wall in 31.61 and bettering the mark of 31.87 set in 2013.

Congratulations, Jennifer.  Well done!

Ladders...

Individual Meters
Individual Yards
Relay Meters
Relay Yards
 

Week 3 Recap
Sun, 7-10-2016
As is often the case, the CSL division standings have become abundantly more clear after yesterday's 3rd round of League meets.
 
In the Red Division, the Burke Centre Penguins announced themselves as the clear favorite with a convincing win over previously unbeaten Franklin Farm.  Ashburn Village and Cascades are both still in the hunt with one loss apiece, but it won't be easy for either of them.  In the White Division, the Burke Centre Stingers are now firmly in command, as they hold the tiebreakers over both 2nd place teams, ManorGate and Chinquapin.
 
In the Blue Division, Franklin Glen and Ashburn Farm lead the way with 3-0 records, with Armfield Farm lurking in 3rd at 2-1.  The Gators faces the Stingrays and Barracudas over the final two weeks.  And in the Gold Division, Sequoia Farms and Countryside are headed for a week 5 showdown, with Chantilly National still in the mix.
 
More new league records to announce...  Wednesday evening at Barrington, Angelina Sagaow of Chase Club powered to a time of 1:12.97 in the Girls 9-10 100Y Individual Medley, 0.51 seconds under the old mark of 1:13.48.  Yesterday at Chinquapin, it was the Wahoos' Emil LaSida with a time of 28.46 in the Boys 11-12 50Y Backstroke, well under the previous mark of 29.26.  And finally, the homestanding Burke Centre Penguins relay consisting of Austin Henry, Luke Jones, Jacob Anglin and Vincent Cleal dropped nearly two seconds off the old record in the Boys 15-18 200M Medley relay with a time of 1:49.49.
 
Great swims, Angelina, Emil, Austin, Luke, Jacob, and Vincent!  Well done!
 

Week 2 Recap
Sun, 7-3-2016
Two more CSL records fell during yesterday's 2nd Saturday of dual meets, as this week it was South Riding's Jennifer Luong with a couple of blazing fast swims.  In the Girls 11-12 50M Butterfly, Jennifer's time of 30.25 was 0.59 seconds faster than the prior 26-year old mark.  And in the Girls 11-12 100M Individual Medley, she touched the wall in 1:08.89, bettering the time of 1:09.56 set at last summer's All-star meet.

Congratulations, Jennifer, on two outstanding swims!  Way to go!

Here are some ladders to help you through the holiday weekend...

Individual Meters
Individual Yards
Relay Meters
Relay Yards


Week 1 Recap
Sun, 6-26-2016
The 2016 league meet season got underway yesterday amidst comfortable weather and a continuation of last year's trend toward increased record breaking swims. In all, 6 swimmers combined to break 94 years worth of records across 4 different events.
 
In the Boys 11-12 50Y Breaststroke, it was Chinqapin's Ronan Lauinger touching the wall in 32.68, bettering the mark of 33.00 set three years ago.  The Burke Centre Penguins' JT Schmid, Stephen Dalil, Christopher Goggins and Will Tighe put together a time of 1:11.36 in the Boys 9-10 200M Medley relay, well under the old mark of 1:12.80 set in 1992.
 
And Janika Perezous of CountrySide was at it again, this time breaking two very old records.  In the Girls 13-14 50Y Backstroke, her time of 27.75 eclipsed the old mark of 28.37 set in 1983.  And in the Girls 13-14 100Y Individual Medley, Janika nipped the 1982 record of 1:03.70 with a time of 1:03.59.
 
Way to go, Ronan, JT, Stephen, Christopher, Will, and Janika!  Well done!
 
And for your further indulgence, here are some ladders...
 

2016 Meet Schedule
Fri, 4-8-2016


Schedule is here.   (Right-click, Save as...)

Relay Carnival, Sunday, July 17
Sugarland Run

Division Qualification Meets, Saturday, July 30
Red -- Cascades
White -- Burke Centre Stingers
Blue -- Franklin Glen
Gold -- Chantilly National

All-stars, Saturday, August 6
ManorGate